а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајка

мн. мајки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што родила деца.
Англиски: mother Албански: nënë
Примери:
Таа е мајка на три мали деца.
2. Жена во одноc на сопствените деца, оние што ги родила.
Англиски: mother Албански: nënë
Примери:
Живеам со маќеа, а мајка ми не ја паметам.
3. свекрва
Англиски: mother-in-law Албански: vjehrra
Примери:
Мајко ќе речеш, ќерко не вели.
4. Обраќање од почит кон стара жена.
Албански: zonjë
Примери:
Од каде си, мајко?
5. Женско животно со потомство.
Англиски: female Албански: pjellë
Употреба: Зоологија
Примери:
Мачката очајнички си го бранеше потомството, мајка пуста!
6. Женско лице што помага, што штити.
Албански: ndihmëse
Примери:
Таа ми е ко мајка, ми помага во сè.
7. Комиње од коешто се одвојува, се точи вино.
Англиски: mash Албански: kominë
Употреба: Гастрономија
8. Тоа од што произлегуваат други нешта.
Англиски: source Албански: origjinë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Повторувањето е мајка на знаењето.
9. Изворишен дел на река, матица на река.
Англиски: spring Албански: burim
Употреба: Географија
10. Фирма, претпријатие од кое произлегуваат други фирми - ќерки, формирани со нејзин капитал.
Англиски: mother company Албански: firma ëmë
Употреба: Економија
Изрази
Како од мајка роден - гол.
Не се најде никој од мајка роден што ќе го направи тоа – не се нашол таков јунак.
Сега му е мајката - сега е вистинска, единствена можност.
Пијан како мајка - многу пијан.
Изведенки
1. мајчица ж.
мн. мајчици
хип.
2. мајчичка ж.
мн. мајчички
хип.
3. мајче ср.
хип.
Пример: По друм одам мајче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи