а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓосник

мн. маѓосници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што прави магија.
Англиски: sorcerer
Изведенки
1. маѓосница ж.
мн. маѓосници
2. маѓоснички прид.
маѓосничкиот
Пример: Маѓосничкиот рид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи