а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓија

мн. маѓии
Вид збор: Именка, женски род
1. волшепство, волшебништво
Англиски: magic Албански: magji
Примери:
Главниот приказ на маѓијата во книгите за Хари Потер е преку гест со волшебничко стапче и изговaрање на магичните формули.
2. привлечност, убавина
Англиски: attraction Албански: joshje, atraksion
Примери:
И покрај нејзината старост, во неа сѐ уште има маѓија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи