а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓерница

мн. маѓерници
Вид збор: Именка, женски род
Место во манастир, каде што се приготвува храната; манастирска кујна.
Англиски: refectory
Употреба: Архитектура и градба , Религија
Примери:
Сега куќата му е дом за стари рецепти од манастирските маѓерници.
Конзервација на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ и на трпезаријата и маѓерницата кои, за среќа, останаа незаштитени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи