а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓепсништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Дејност или сила на маѓепсник и маѓосник.
Англиски: magic, witchcraft
Изведенки
маѓосништво ср.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи