а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓепсник

мн. маѓепсници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што прави магија, волшебник.
Англиски: sorcerer Албански: magjistar
Примери:
Маѓепсникот сакаше да ме маѓепса.
2. Лице што привлекува, заведува со силата на умот или со надворешната убавина.
Англиски: wizard Албански: magjistar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гледаше здрвена во него како во маѓепсник.
Изведенки
1. маѓепсница ж.
мн. маѓепсници
2. маѓепснички прид.
маѓепсничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи