а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓепса

маѓепсаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи магија некому или на нешто.
Англиски: enchant Албански: magjeps
Примери:
Вештерката го маѓепса детето.
2. Привлече, заведе.
Англиски: attract Албански: tërheq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го маѓепса со својот поглед.
Изведенки
1. маѓепсува несв.
маѓепсуваат
2. маѓепсување ср.
глаг. им.
3. маѓоса св.
маѓосаат
4. маѓосува несв.
маѓосуваат
5. маѓосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи