а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маѓепсан

маѓепсани
Вид збор: Придавка
Што е обземен со маѓија.
Англиски: enchanted
Примери:
маѓепсан од нејзината убавина
Изведенки
маѓепсаност ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи