а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маштеа

Види и: маќеа (ж.)
мн. маштеи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13373
невистинска мајка
Англиски: stepmother
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК