а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машна

мн. машни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16198
кравата, вратоврска
Англиски: necktie Српски: машна
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
портокалова машна