а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

машко

мн. машки
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1839
Маж, лице од машки пол.
Англиски: male
Примери:
Машките беа понемирни од женските.