а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маша

мн. маши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9636
1. Метална направа со два крака што служи за расчепкување жар.
Англиски: tongs Турски: maşa Албански: mashë
Примери:
Со машата го распрета пепелот.
2. Човек што е искористуван од друг.
Англиски: parasite Албански: mashë, i shfrytëzuar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е маша на директорот.
Изрази
Кога има маша, не си ги гори прстите - има друг да му ги врши валканите и опасни работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК