а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачник

мн. мачници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42091
Тој што страда, што се мачи.
Англиски: sufferer
Примери:
Мачникот бара спокојство.
Изведенки
1. мачница ж.
мн. мачници
2. мачнички прид.
мачничкиот
Пример: мачнички живот