а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маче

мн. мачиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2268
мачка
Англиски: cat
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Изрази
Се сакаат како куче и маче - се мразат.
Нема ни куче ни маче - нема никој.
Првите мачиња се фрлаат во вода - не треба да се плашиме од почетниот неуспех.
Кучето и мачето заедно ќе спијат - многу студено време.
Дојдоа со куче и маче - дојдоа сите заедно.
Изведенки
1. маченце ср.
мн. маченца
дем. и хип.
2. мачешки прид.
мачешкиот
Пример: мачешки нокти