а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мачен

мачни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2388
1. Што е со мака, тежок.
Англиски: difficult
Примери:
мачна работа
2. Што е намачен, измачен.
Англиски: suffering
Примери:
мачна душа
Изведенки
мачно прил.
Пример: Мачно се живее.