а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

махинален

махиналниот
Вид збор: Придавка
механички, ненамерно, несвесно
Англиски: mechanical
Примери:
Махинално движење.
Изведенки
1. махинално прил.
Пример: Махинално ја удри.
2. махиналност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи