а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мат

Вид збор: Придавка
без сјај, темникав
Англиски: mat
Употреба: Неменлив збор
Примери:
За фустанот одбра мат материјал.
мат-пудра, мат ефект