а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матура

мн. матури
Вид збор: Именка, женски род
Завршен испит во средно образование, испит на зрелоста.
Англиски: graduation
Употреба: Образование
Изведенки
матурски прид.
матурскиот
Пример: Матурски испит. Матурска забава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи