а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матув

матувиот
Вид збор: Придавка
(само во м.р.) сенилен, заборавен човек
Англиски: senile
Употреба: Разговорно
Примери:
Не можам, матув сум и не можам да одам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи