а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матракука

мн. матракуки
Вид збор: Именка, женски род
Дребулија, ситница за која не се знае за што служи.
Англиски: trifle
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Објасни ми, каде се наоѓа таа матракука?
Имаше и еден поголем кафез, внатре со стотина матракуки (тркало, куќичка, некакви скалички).
За тоа тие ќе купеле некоја матракука што ќе ги чинела нецели 15 евра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи