а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матоса

матосаат
Вид збор: Глагол, свршен
излаже, измами
Англиски: swindle
Употреба: Разговорно
Примери:
Додека се свртев, ме матоса и ми ги зеде парите.
Изведенки
матосување ср.
глаг. им.