а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маторник

мн. маторници
Вид збор: Именка, машки род
1. Главна бразда во лозје каде се влева водата кога врне, место каде што се вади вода за вадење.
Албански: hulli, vijë
Употреба: Земјоделство
2. Стара, длабока дупка со вода.
Албански: gropë me ujë
3. Место за поминување меѓу посадени површини.
Албански: hulli
Употреба: Земјоделство
4. Неоран дел од нива.
Англиски: fallow land Албански: pjesë e palëvruar e arës
Употреба: Земјоделство