а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маторица

мн. маторици
Вид збор: Именка, женски род
1. Женска cвиња по првото опрасување до исклучување од приплод.
Англиски: sow Албански: dosë, derr femër
Употреба: Зоологија
2. За жена - нечиста, несмасна, мрзлива.
Албански: grua e papastër
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи