а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матка

маткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26922
1. мати
Англиски: stir
2. Одолговлекува, задржува нешто.
Англиски: protract
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел ден ги маткаше и не завршија работа.
3. (се матка) Се мота, бесцелно разодува.
Англиски: loaf around
Примери:
Се маткаше по улици секој ден, ништо не работеше.
Изведенки
маткање ср.
глаг. им.