а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матка

мн. матки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15314
1. матица
Англиски: hive Албански: amë, koshere
2. материца
Латински: uterus Англиски: womb Албански: mitër, uterus
Употреба: Анатомија