а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матичина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Лековито тревно растение со бели или светловиолетови цветови со мирис на лимон, лимониче.
Латински: Меliѕѕа officinalis Англиски: balm Албански: balsam
Употреба: Ботаника
2. Лековито тревно растение со беложолтеникави или темнорозови цветови во вид на уста.
Латински: Melittis melissophyllum Англиски: Bastard Balm Албански: balsam bastard
Употреба: Ботаника