а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матичен

матични
Вид збор: Придавка
Ранг: 9379
1. Што се однесува на матица.
Примери:
Матична книга.
2. Од каде што нешто потекнува.
Англиски: home
Примери:
Матично училиште.
Матична земја.
Матичен лекар.
Изрази
Матичен број - број што го има секој поединец, број со кој се идентификува во администрацијата на една земја.