а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матичар

мн. матичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17827
1. Административно лице што води евиденција за родените, венчаните и умрените.
Англиски: registrar Албански: ofiqar
Употреба: Административен термин
2. Лице што венчава.
Англиски: registrar Албански: ofiqar
Употреба: Административен термин