а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матица

мн. матици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9940
1. Целосно полово развиена пчела што несе јајца од кои се создава ново пчелно семејство.
Англиски: queen bee Албански: amzë
Употреба: Биологија
2. Средина на речното корито каде што водната струја е најсилна и каде што водата е најдлабока.
Албански: shtrat
Употреба: Географија
3. Земја на потекло, матична земја; средина од каде што потекнува нешто, извор на место.
Англиски: country of birth Албански: mëmëdhe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Македонија е матица за сите иселеници.
4. Име на здруженија оcновани за да се негува националната култура.
Албански: enti
Примери:
Матица на иселениците.