а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матира

матираат; матирал; матиран; матирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24251
1. Во шахот - дава мат, победува.
Англиски: checkmate Албански: jap mat
2. Прави нешто да биде без - сјај, мат.
Англиски: mat Албански: mat, pa shkëlqim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК