а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матине

мн. матинеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31820
Концерт или претстава што се изведува претпладне.
Англиски: matinée Француски: matinée
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК