а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матикаша

мн. матикаши
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прави сплетки.
Англиски: schemer
Употреба: Разговорно
Примери:
наезда на разни отпадници, авантуристи, платеници, матикаши и други штетници