а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матерка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11818
Лековито растение со виолетови цветови што се користи за чај, мајчина душица.
Латински: Thymus serpyllum Англиски: thyme Албански: lloj lule, trumzë
Употреба: Ботаника