а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

материјалист

мн. материјалисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27212
1. Приврзаник на материјалистичкото учење.
Англиски: materialist Албански: materialist
Употреба: Филозофија
2. Користољубив човек, човек кому му е најважна материјалната страна на животот.
Англиски: materialist Албански: materialist
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. материјалистка ж.
мн. материјалистки
2. материјалистички прид.
материјалистичкиот
Пример: Материјалистички поглед на светот.