а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

материјализира

материјализираат; материјализирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13768
Направи нешто да биде материјално, вистинско, реално.
Англиски: materialize
Примери:
Успеа да ја материјализира својата идеја.
Изведенки
материјализирање ср.
глаг. им.