а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

материјален

материјална
Вид збор: Придавка
Ранг: 2881
1. Што се однесува на материја, што е од материја.
Англиски: material Албански: materiale, e materjes
Примери:
Материјален свет.
2. Што постои во стварноста, објективен, реален.
Англиски: concrete Албански: konkrete
Примери:
Материјален доказ.
3. Што се однесува на имот, на имотна состојба.
Англиски: monetary Албански: materiale, mjete
Употреба: Економија
Примери:
За овој проект се потребни големи материјални средства.
Изведенки
материјално прил.
Пример: Ја поддржува материјално.