а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матен

матни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2636
1. За течност, стакло - што не е бистар.
Англиски: obscure Албански: i turbulltë
Примери:
матно стакло
матна река
2. За време што не е ведар, јасен.
Англиски: unclear Албански: i turbulltë
Примери:
матно време
3. Тажен, несреќен, без сјај.
Англиски: dull Албански: i plogët, i mërzitur
Примери:
матни очи
матен поглед
4. нејасен, неразбирлив
Англиски: vague Албански: i turbulltë, i paqartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
матни мисли
Изведенки
матност ж.
матноста