а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матеница

мн. матеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10366
Пијалак направен од закиселено млеко обезмастено со матење.
Англиски: buttermilk Албански: dhallë, dhalltë
Употреба: Гастрономија
Изрази
(посл.) Кој се попарил од млеко, дува и на матеница - кој еднаш ќе згреши, подоцна премногу внимава.
Изведенки
маштеница ж.
мн. маштеници