а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

математичар

мн. математичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7671
1. Човек што се занимава со математика.
Англиски: mathematician Албански: matematicient
Употреба: Математика
Примери:
Професорите математичари имаа состанок.
2. Човек кому добро му оди математиката.
Англиски: mathematician Албански: matematicient
Употреба: Математика
Примери:
Учениците беа добри математичари и редовно одеа на натпревари.
Изведенки
1. математичарка ж.
мн. математичарки
2. математичарски прид.
математичарскиот
Пример: математичарска средба