а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

математика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3970
1. Наука за квантитативните односи и просторните облици во стварноста која опфаќа алгебра, аритметика и геометрија.
Англиски: mathematics Албански: matematika
Употреба: Математика
2. Наставен предмет во училиштата.
Англиски: mathematics Албански: matematika
Употреба: Образование
Примери:
Денес немавме математика.