а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матадор

мн. матадори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36806
Главен борец во борба со бикови кој го нанесува смртоносниот удар.
Англиски: matador
Примери:
Матадорите ја збогатуваат шпанската корида.
Изведенки
матадорски прид.
матадорскиот
Пример: матадорска облека