а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мас-медиум

мн. мас-медиуми
Вид збор: Именка, машки род
Средство за масовно информирање: печат, радио, телевизија, Интернет.
Англиски: mass media
Примери:
Телевизијата е најмоќен мас-медиум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи