а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастиф

мн. мастифи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46558
кучешка раса
Англиски: mastiff
Употреба: Зоологија
Примери:
Мастифите имаат доста голема глава, со куса, но широка муцка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК