а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масон

мн. масони
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на масонството; слободен ѕидар.
Англиски: mason
Изведенки
масонски прид.
масонска
Што се однесува на масон и на масонство.
Пример: масонска ложа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи