а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масовизира

масовизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Hаправи, прави нешто да стане масовно.
Англиски: spread Албански: masovizoj
Примери:
Спортот го масовизираа и кај нас.
2. (се масовизира) Стане масовно.
Англиски: popularize Албански: masovizohet, popullarizohet
Примери:
Тоа движење во последно време се масовизира.
Изведенки
масовизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи