а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масовен

масовни
Вид збор: Придавка
Што е многуброен, што е во голем број, што е наменет за масите.
Англиски: mass
Примери:
Интернетот е најново средство за масовна комуникација.
Весникот се печатеше во масовен тираж.
Протестите беа масовни.
Изведенки
1. масовно прил.
Пример: Народот масовно одеше кон плоштадот.
2. масовност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи