а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маснотија

мн. маснотии
Вид збор: Именка, женски род
1. масло
Англиски: oil Албански: yndyrë
2. Мрсни состојки во нешто.
Англиски: fat Албански: yndyrë
Примери:
Млекото содржи многу маснотии.
Му најдоа маснотии во крвта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи