а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масло

мн. масла
Вид збор: Именка, среден род
1. Прехранбен производ во течна состојба, нерастворлив во вода, што се добива од некои растенија или од риба.
Англиски: oil Албански: vaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сончогледово масло.
Маслиново масло.
Пченкарно масло.
Рибино масло.
2. Производ од различно потекло што се користи за подмачкување.
Англиски: lubricant Албански: lubrifikant, lyrësues
Употреба: Технологија
Примери:
Машинско масло.
Изрази
Налева масло на огинот - поттикнува или комплицира некаква кавга.
Тоа е негово масло - сплетка, лага.
Му (го) извади маслото - умори некого со многу работа, извади од некого максимум.
Од болва вади масло - од се вади корист.
Изведенки
масленце ср.
(едн.)
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи