а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслосува

маслосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. замастува
Англиски: stain Албански: njollosem me yndyrë
Примери:
Кога работи во работилницата, секогаш се маслосува.
2. лаже
Англиски: cheat Албански: gënjej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ај, доста ме маслосуваш!
Изведенки
маслосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи