а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маслоса

маслосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. извалка, замасти
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Панталоните цели ги маслоса.
2. измами, излаже
Англиски: cheat Албански: gënjej. mashtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Додека да трепнам, ме маслоса.
3. (се маслоса) се замасти
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Го поправаше камионот и цел се маслоса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи